pátek 22. dubna 2016

Květná neděle - Цветница или наричаният понякога празник Връбница

Денят е познат още с имената Връбница, Цветна неделя, Куклинден
Най-рано празникът е честван през IV век.
Имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения.




Тази година ден на цветята, младостта и зараждащия се живот се чества на 24 април.
Веднага след Лазаровден идва и Цветница – един от най-обичаните, пъстри и весели празници през пролетта, както и празник на всички, които носят име на цвете.
Цветница е подвижен християнски празник, честван една седмица преди Великден. По традиция всяка година Цветница се пада в неделята след Лазаровден.

 Празникът се отбелязва както от православната църква, така и от католици и протестанти.

Вижте някои любопитни обичаи за Цветница.

Празникът на цветята се свързва с библейската история за влизането на Христос в Йерусалим в дните преди Пасха, когато хората го посрещат, като хвърлят в краката му палмови клони и цветя.
  •  Традицията обаче се е изменила и вместо палмовото листо се използват върбови клонки, които се откъсват на Лазаровден и се носят в църквата, за да бъдат благословени. Когато богослужението приключи, всеки взима от осветените върбови клонки и цветя, за да ги отнесе вкъщи за здраве. По традиция клонка от върбата и цветята се поставят пред иконата, за да пази дома от всякакви злини. От останалата част се оплита върбово венче, което се поставя над входната врата, за да защитава цялото семейство от уроки чак до разпукването на следващата пролет. Символиката на празника, който се чества от IV век, се е запазила до днес, а молитвите са отправени към Божия син с надеждата да не дава никому кръст, по-голям от този, който може да носи.
  • В някои части на България се е запазило вярването, че на Цветница душите на починалите хора очакват техните близки да им донесат нещо, поради което се извършват и поминални обреди. Жените отиват на гробищата рано сутринта, носейки върбови клонки, кадилница, вода и царевични стъбла. Прекадяват и преливат гробовете на близките си хора, след което полагат върбовите клонки върхи надгробните плочи, а с царевичните стъбла запалват огън.

  • Кумиченето на Цветница

По тази причина Цветница е много важен ден за Лазарките тъй като тогава те изпълняват своят обичай наречен „кумичене“. Кумиченето е традиция изпълнявана от Лазарките от много години, тя има за цел да покаже готовността на момичето да поеме задълженията на домакиня, способността и да се грижи за останалите.
Обичаят протича по следният начин:
В деня на цветница преди обяд всички моми от селото се събират накуп до брега на близката река, като всяка една девойка (Лазарка) носи със себе си така наречената „кукла“ представляваща специално обредно хлебче или букет с цветя или венче направено от върбови клонки.

След като всички моми са се събрали те наведнъж хвърлят в реката своите обредни дарове и на която излезе пред този на останалите Лазарки получава титлата кръстница или кумица на всички лазарки!

Кумицата на лазарките се ползва с голямо уважение и почит, тя е символ на жената, майката и домакинята и тя поема ангажимента след Великденските празници и по точно на третият ден от Великден да покани всички лазарки в домът си и да ги гости с червени яйца останали от празника и баница!


Привечер на Цветница моми и ергени играят за последен път лазарското хоро. 

От понеделника след Цветница започва Страстната седмица – дните на Христовите страдания преди Възкресението. 




Žádné komentáře:

Okomentovat